Praca zdalna

serwis internetowy o pracy

W dobie Internetu znalezienie pracy na odległość nie stanowi żadnego problemu. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że wykonując pracę zdalną, należy mieć ku temu predyspozycje. W innym wypadku w krótkim czasie nastąpi zmęczenie i wypalenie zawodowe. Dlatego pomimo wielu tego typu ofert, nie dla każdego jest to praca idealna.

Dla kogo jest praca zdalna?

Przede wszystkim, by móc wykonywać taką pracę należy posiadać kilka ważnych cech:
Zdolność organizacji czasu- to podstawa. Jeśli nawet wykonując obowiązki domowe, wciąż powtarzamy sobie „jutro”, „w sobotę”, to z pewnością nie świadczy to o nas dobrze. Otrzymując zlecenia czy zadania do wykonania, najczęściej otrzymuje się również termin na ich wykonanie. To szczególnie istotne przy tych znacznie bardziej rozległych projektach, które wymagający codziennej pracy po kilka godzin, by móc uporać się z tym przed terminem. Dlatego praca zdalna jest odpowiednia dla osób, które potrafią rozplanować sobie dzień i poświęcić go na pracę i pozostałe zadania.

Systematyczność w wykonywaniu zadań- istnieje masa prac, które wymagają regularnego wykonywania, gdyż tylko wtedy mają one sens. Dlatego, jeśli ktoś ma problem, z regularnym sprzątaniem, czy trzymaniem się planu treningu i próbuje wszystko nadrabiać w jeden dzień, to raczej powinien pójść do innej pracy. Praca zdalna wymaga samodzielnej organizacji zadań w taki sposób, by ich ukończenie czy regularne wykonywanie było dopilnowane.

Elastyczność w rozkładzie dnia- praca zdalna najczęściej wymaga dostępności w znacznie większym wymiarze godzin niż ta tradycyjna. Często jest tak, że po zaplanowanych godzinach pracy jeszcze trzeba coś dosłać, dopisać czy poprawić. Z jednej strony należy przygotować się na tego typu sytuacje, ale z drugiej strony warto jest postawić pewne granice, gdyż w przyszłości druga strona może tę nadmierną elastyczność za bardzo wykorzystywać.

Dokładność i samodzielność- to bardzo istotne cechy, ponieważ najczęściej w firmie istnieje zespół, który zajmuje się danym projektem. Tutaj, nawet jeśli tak jest, to i tak najczęściej jesteśmy zdani na siebie. Dlatego do każdego zadania należy podchodzić we właściwy sposób i swoje zlecenia wykonywać skrupulatnie, gdyż od nich bardzo często zależny jest wynik całego zespołu.

Ważne! Nawet jeśli ktoś ma problem z tego typu cechami, to należy pamiętać, że w każdym momencie można je w sobie wypracować. Jesteśmy ludźmi, uczymy się całe życie i warto o tym pamiętać.

Praca zdalna- o czym należy pamiętać?

Życie poza pracą- bardzo wiele osób, które zaczynają pracę zdalną chcą się wykazać. To ogromna zaleta ale jednocześnie należy pamiętać, by nie przesadzać. Dlatego należy postawić granice między pracą, a życiem rodzinnym. Jeżeli ktoś wpadnie w sidła zleceń po godzinach, bardzo szybko może dojść do tego, że zabraknie go dla najbliższych. Stąd też umiejętność postawienia sobie pewnego rodzaju ściany między pracą a resztą jest koniecznością. Tylko w takiej sytuacji można będzie pracować i żyć spokojnie.

Naucz się mówić „nie”- jeżeli patrząc na plan zadań do wykonania gołym okiem widać, że realizacja zajmie sporo czasu, nie ma sensu zgadzać się na kolejne pilne zlecenie. Zbyt wiele godzin spędzonych na wykonywaniu zadań spowoduje, że z każdą kolejną coraz trudniej będzie się skupić. Dlatego należy wyrobić w sobie umiejętność mówienia „nie”. Dobrym rozwiązaniem jest przełożenie mniej pilnych projektów na kolejny dzień lub tydzień.

Umowa, warunki, zarobki- chęć szybkiego zarobku bardzo często powoduje, że zapominamy jak ważna jest gwarancja, że go otrzymamy. Brzmi to banalnie, ale coraz mniej osób podpisuje umowy, a pracę rozpoczynają chwilę po poznaniu warunków. Należy pamiętać, że mimo wszystko Internet daje pewnego rodzaju anonimowość i ogromna możliwość oszustwa. Przede wszystkim należy wystrzegać się skanów dowodów osobistych i podawania swoich danych innym, gdyż mogą być z łatwością wykorzystane przeciw nam.

Ważne! Praca zdalna to ogrom możliwości, dlatego coraz większa liczba osób się na nią decyduje. Jednocześnie należy ze wszystkim zachować zdrowy umiar i umieć oddzielić pracę od życia prywatnego. Tylko dzięki temu, praca będzie satysfakcjonująca, a jednocześnie da ogromną dozę niezależności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.